We Gratefully Acknowledge our Neuberger HEW Sponsors

PRESENTING SPONSOR


LEAD SPONSORS


MEDIA SPONSORS


OPENING NIGHT

The Rifkind and Mansell Families

German Consulate General Toronto

CLOSING NIGHT

The families of the late Morris & Rose Glick and the late Max & Gutta Glicksman, Holocaust survivors

Scotiabank Bathurst & Sheppard Branch, with Eleanor & Martin Maxwell, in memory of his sisters, Josephine and Erna Meisels who died in the Holocaust

STUDENT SYMPOSIUM SPONSORS

May & Fred z”l Karp and Family

KEYNOTE PROGRAM SPONSORS


Shirley Cohen, in memory of Sid Cohen

Robin & Eran Hayeems

PROGRAMS FOR YOUNG PROFESSIONALS

Cohen Family Charitable Trust

Dorothy & Pinchas Gutter, in memory of his twin sister, Sabina

ARTS + CULTURE SPONSORS

Tammy & Jerry Balitsky, in memory of their parents, Holocaust survivors Philip & Esther Balitsky and Icek & Luba Muskat

The Sam & Gitta Ganz Family Foundation

The Gerald Schwartz & Heather Reisman Foundation

CINEMA SPONSORS

Gail & Stanley Debow, in memory of Max & Maria and Hanik Reisberg
Stella & Peter Ekstein, in honour of Ruth Ekstein
The Gottdenker Family Trust
The Greenbaum Family
The Koschitzky Family
Rochelle Rubinstein
Rhonda Silverstone & Nathan Rapoport

Anja Sorkin, in loving memory of her mother, Sara Ginaite-Rubinson, a Holocaust survivor, freedom fighter and dedicated Holocaust educator
Carole & Howard Tanenbaum
Larry & Frieda Torkin and Family
, in memory of Frank & Jennie Krystal
Sally & Mark Zigler, in honour of their parents, Fanny & Bernard Dov Laufer and Etty & Salo Zigler

SURVIVOR TESTIMONY + EDUCATION OUTREACH SPONSORS

Toby Abramsky, in memory of Carl & Cesia Mahler, by their children and grandchildren
Arlene & John Anthony, in memory of Fritz & Lilli Steiner
The Axler, Glazer & Lang families, in memory of Feiga and Mozes Glazer, both Holocaust survivors
Erika Biro, in memory of George Biro
Mel Brown, in memory of Yetta Brown and in honour of Sam Brown, Holocaust survivors  
Cansew Inc.
Chenstochover Society
Circle of Care
Nili & Paul and Shelley & Steven Ekstein
, in memory of Mordechai & Hilda Stern and members of their family
Tamara Glied & Robert Beliak & Family, in memory of Bill Glied
The Glied Family, in memory of Bill Glied
The Lillian and Norman Glowinsky Family Foundation
The Ernest & Barbara Goldberger Endowment Fund at the Jewish Foundation of Greater Toronto
Sharon & Norman Gottlieb
, in loving memory of Josef and Pauline Krystal
Stephen Greenberg, in honour of Howard and Elsa Chandler and family
Sheryl & Gerald Hartman, in memory of Laszlo Hartman, Holocaust survivor, and his children, Tamas and Veronika Hartman, who were killed in Auschwitz
Donna & Richard Holbrook
Arla & Zvi Litwin and Family
, in honour of Nate Leipciger
Edna & David Magder
Perri-Anne & Charles Magerman
Ellen & Shawn Marr
Leanne & David Matlow and Family

Annette Metz Pivnick & Richard Pivnick and family, in honour of George Metz, who survived the Holocaust, and in memory of his sister, Cesia, and all who perished in the Holocaust
Bonnie & Larry Moncik and Eleanor & George Getzler and families, in loving memory of their parents, Abraham and Ida Moncik
Sarah & Morris Perlis
Danny Pivnick
Lisa Richman & Steven Kelman
, in loving memory of her father, Joseph Richman, a Hungarian Holocaust survivor
Yigal Rifkind
Lorraine & Alan Sandler
, in memory of one-and-a-half million Jewish children murdered by the Nazis
Anne & Jeffrey Schwartz 
Scout Logistics Corporation
Mary Seldon and Family
, in memory of her family lost in the Holocaust
Stacey Shein & Mayeer Pearl
The Nathan & Lily Silver Family Foundation
Celine Szoges
, in memory of her grandparents Johan Spitznagl and Elizabeth Schwartz of Budapest, Hungary
Charlotte Tessis, in memory of her mother, Renee Appel, her grandparents, Selma and Oscar Lang, and uncle, Siegfried Lang, Holocaust survivors; and her father, Charles Appel, Holocaust liberator; and by Kenneth Tessis in memory of his parents, Dena and Joseph Tessis
Rosie Uster, Phyllis Gould and Sandra Srebrolow, in memory of their beloved parents, Helen & Mayer Fogel
Susan Weltman & Seymour Hershenfeld, in honour of Edzia Weltman, a Holocaust survivor; in memory of Leon Weltman, a Holocaust survivor; and in memory of Sam & Freda Hershenfeld
Wendy & Richard Wengle
Carol & Harold Wolfe

D4D SYMPOSIUM SPONSORS

Lead:

Marilyn & Stephen Sinclair, in loving memory of her father, Holocaust survivor Ernie Weiss. His commitment to Holocaust education inspired us to continue his legacy.

Reception:

Brown and Lindenberg Families
Sylvia & Eddie Fisch
, in memory of Ignac & Sarah Fisch, Max & Yetta Starkman and Israel & Rachel Weinberger.

Speakers:

Ruth Ekstein & Alan Lechem, in honour of her mother, Anita Ekstein, Holocaust survivor
The Lawrence & Judith Tanenbaum Family Foundation

Workshops:

Tammy & Jerry Balitsky, in memory of their parents, Holocaust survivors Philip & Esther Balitsky and Icek & Luba Muskat
Patti & Paul Betel, in loving memory of his father, Joe Betel
Marlene Brickman, in memory of her parents, Regina and Berek Gertner, Holocaust survivors from Sosnowicz and Olkusz, Poland
Dori & Ari Ekstein and Family, in loving memory of their inspiring parents, David and Mina Rawa, Holocaust survivors; and in memory of their families who were murdered in the Holocaust
Michelle Glied-Goldstein & Allan Goldstein and Family, in memory of Bill Glied
Rina & Irving Gottesman and Family, in memory of Carol and Herman Gottesman
State Building/Felicia Posluns, Barry Zagdanski, Ian Zagdanski and Families
Dorothy Tessis, in memory of Yadzia & Zenek Wajgensberg and their families who perished in the Holocaust
Glenda & Alan Wainer 

Donors

Jordana & Arik Bergman

Elysha Altberg

Pauline & Leo Altberg

Gail & Aubrie Appel

 Apter Friendly Society

Gordon Arbess & Sharon Neiss

Cheryl & Ken Bernknopf

Chava & Abraham Bleeman

Kenneth Brown

Honey & Jack Carr

Peter Conlon

Allan Cooper

Ron Csillag & Deborah Berlach

David Daien

Anna & Leslie Dan

Gail Dexter Lord

Audrey & Peter Diamant

Risa & David Dulberg

Anita Ekstein

Gary Elman & Jan Goldstein

Rose & Richard Epstein

Miriam Frankel

Nora & John Freund

Gerda Frieberg

Norman Fried

Ryan Friedman

Caryn & Allan Friedman 

Natalie & Larry Froom

Leslie Gales

Norm Gardner

Helene & Jordan Griesman

Ruth Gropper

Bernie Gropper & Elise Stern

Marlene & Samuel Hait

Carolyn & Stephen Handler

Agnes Herczeg

Audrey Joseph

Elise & Harvey Kalles

Carole & Gary Kapelus

Robert Karol

Lily & Daniel Kim

Leslie Klein & Toby Rose

Zelda Korenblum

Lorri Kushnir

                             

Bernice & Nathan Leipciger

Cindy Lichtman

Margie Marmor

Irving Matlow

Eva Mayer

Harriet McCabe

Edwin Merkur

Faye Minuk

Samuel Nash

Sharon & Mark Pearlstein

Esther & Victor Peters

Gary Polan

Hilary & Allan Rabie

Darren Rabie

Karen & Ralph Rabinowicz

Bradley Rabins

Judy & Andy Reti

Doris & Rammy Rochman

Mel Rom

Barbara Rusch

S.I.C. Holdings Inc.

Vivienne Saltzman

Mina & Charles Schwartz

Aida & Avron Seetner

Karen & Paul Seidman

Adell & Michael Shneer

Julie Silver 

Rebecca & Allan Simpson 

Guido Smit

Ellen & Allen Smoskowitz

Ben Souter - Beck Taxi

Carole & Jay Sterling

Nancy & Morris Sternberg

Shana & Ronnie Strauss

Martha Sud

Reesa & Avrom Sud

Etta & Alan Sugarman

Mark Teitelbaum & Susan Shinoff

Faye & Shane Teper

Nanci & Philip Turk

Judy Weissenberg Cohen

Elaine & Irvine Weitzman

Rhonda & Isaac Wolf

Jeffrey Zaltzman & Caroline Bassoon-Zaltzman

     

2018 HOLOCAUST EDUCATION WEEK

Co–Chairs
Ken Bernknopf
Lisa Richman
Volunteers
Gail Avinoam
Karen Budahazy
Honey Carr
Sharon Chodirker
Eric Cohen
Jennifer Daly
Audrey Diamant
Howard Driman
Dori Ekstein
Ruth Ekstein
Uriel Elituv
Ellen Gardner
Tammy Glied
Michelle Glied-Goldstein
Ronda Goldberg
Jo-Anne Herr
Hartley Hershenhorn
Karen Igra
Eileen Jadd
Audrey Joseph
Sheri Kagan
Lily Kim
Joy Kohn
Karen Lasky
Susan Lehner
Arla Litwin
Roz Lofsky
Harriet McCabe
Annette Metz Pivnik
Sarah Perlis
Brad Rabins
Bonny Reichert
Joyce Rifkind
Doris Rochman
Rammy Rochman
Julia Rowan
Barbara Rusch
Annette Sacks
Mary Schneider
Joan Shapero
Julie Silver
Guido Smit
Risa Solomon
Shaindy Starr
Melissa Tobenstein
Alan Wainer
Nita Wexler
DIALOGUE FOR DESCENDANTS
Dori Ekstein, Co-Chair
Marilyn Sinclair, Co-Chair
Isaac Applebaum
Tamara Balitsky
Faye Blum
Marlene Brickman
Annette Filler
Michelle Glied-Goldstein
Alan Lipszyc
Felicia Posluns
Cori Shiff
Dorothy Tessis
Myra York
LEGACY SYMPOSIUM
Jessica Pollock, Chair
Elizabeth Banks
Amy Intrator
Jillian Rodak
Zachary Sadowski
Brenna Singer
Noah Waxman
Leore Zecharia
Aliza Zigler
Jade Zylberberg